Je tu tretie pokračovanie článku o propagácii ketogénnej diéty. Ak sa Vám tento článok bude zdať chaotický, s najväčšou pravdepodobnosťou taký naozaj je. Snažila som sa objasniť a dať na správnu mieru informácie, ktorými Vlado propaguje ketogénnu diétu. Ak sa Vám zdá že skáčem z témy na tému, nuž išla som bod po bode.
Rýchly verzus pomalý metabolizmus
Vlado porovnáva rýchly cukrový metabolizmus s pomalým tukovým metabolizmom. Keďže je však tukový metabolizmus extrémny a funguje len s veľkým množstvom tuku porovnáva ho s extrémnou verziou cukrového. Ako keby to znamenalo, že „starý“ Vlado na cukrovom metabolizme sa celý deň sypal len lyžicami kryštálového cukru. Úplne zabúda na to, že bežný človek konzumuje pestrú stravu. Táto obsahuje aj tuky, aj bielkoviny a aj (poly)sacharidy.
Vlado tvrdí, že „rozdiel medzi cukrovým a tukovým metabolizmom je asi taký, ako keby ste chceli porovnávať čo v peci horí dlhšie: či veľký kus dreva (tuk) alebo toaletný papier (cukor, sacharidy bez vlákniny).“
Ďakujeme Ti Vlado za odborné vysvetlenie. Poďme teraz skúsiť použiť sedliacky rozum: keď kalorická hodnota 1 g tuku je 37 kJ a 1 g sacharidu je 17 kJ. Je celkom logické, že 37 kJ budeme páliť dlhšie. Nie o tom však pojednáva rýchlosť metabolizmu.
Obrázok je screenshot z Vladovho článku.
Vladova analýza podložená pocitmi
1. Schopnosť/ neschopnosť vykonávať fyzickú aktivitu na prázdny žalúdok.
Dĺžka trávenia a vyprázdnenie žalúdka závisia na objeme, chemickom zložení potravy a kalorickej denzite jedla a veľkosti kusov potravy/tráveniny. Jedlo s vysokou kalorickou denzitou je také, ktoré má malý objem ale veľa kalórií. Typickým príkladom sú orechy (tuky). 50 % vody alebo 5% roztok glukózy pretečie žalúdkom za 10 minút. Nízkokalorická tekutá trávenina (low calorie liquids) sa zo žalúdka do čreva prepustí po takmer troch hodinách (B). Úplné vyprázdnenie žalúdka nastáva po troch až šiestich hodinách (A) (1).
Schopnosť podávať fyzické výkony u zdravého človeka závisí od zásoby glykogénu vo svaloch a pečeni nie od náplne žalúdka. Cvičenie na lačno sa neodporúča, pretože pri spotrebe zásoby glykogénu môže telo začať spaľovať bielkoviny, pretože nedostáva nutrienty z potravy (ktorú nezjedol). Svaly chceme pri cvičení budovať a nie ich strácať. Cvičenie na prázdny žalúdok sa tiež odzrkadlí na podanom výkone. Je to fyziologické.
Ak zje Vlado denne 200-240 g tukov ako uvádza na svojej stránke, prázdnosť žalúdka je diskutabilná.
2. Krátka verzus dlhá tolerancia času bez jedla.
Ako som už popisovala v bode jedna, rýchlosť presunu tráveniny zo žalúdka do čreva závisí na objeme, chemickom zložení, veľkosti kusov a kalorickej denzite jedla. Ak jeme pestrú stravu bohatú na všetky živiny je fyziologicky v poriadku, že po štyroch hodinách sme opäť hladní.
3. Čo majú spoločné hladofóbia a katabolizmus?
Slovo hladofóbia nie je odborný termín ale slangový pojem,. Ak má niekto strach z hladu, je to problém, ktorý by mal riešiť psychiater či psychológ. Ak sa chceme vyhnúť urýchlenému pocitu hladu, mala by byť naša strava pestrá a vyvážená. Napríklad konzumácia celozrnných výrobkov, ktoré sú bohaté na vlákninu, nám zabezpečí dlhodobý pocit sýtosti. Nerozumiem však tomu, čo má „hladofóbia“ spoločné s katabolizmom. Katabolizmus je metabolická fáza, pri ktorej sa zložité biomolekuly (sacharidy, tuky, bielkoviny) štiepia na jednoduchšie molekuly (cukry, triacylglyceroly, aminokyseliny). Trávenie je katabolický proces. Opakom katabolizmus je anabolizmus. Anabolické a katabolické procesy prebiehajú v ľudskom organizme nepretržite. Takže nerozumiem, ako ani dlhý čas bez jedla nemôže spôsobovať katabolizmus. Keď dlho nejeme tak naše telo začne meniť glykogén (zložitá molekula) na glukózu (jednoduchá molekula). V prípade ketogénnej diéty katabolickým procesom vnikajú jednoduché ketóny. Takže sa zdá Vlado, že to máš opäť akési pomýlené.
4. Najprv agresia potom príjemný pocit z hladu
Problémy s agresiou patria do poľa pôsobnosti psychológa či psychiatra. Rovnako ako príjemné pocity hladu, pretože tie sú typické pre anorektičky. Anorexia nervosa je mentálna choroba.
Pocit na sladké prichádza pri hypoglykémii – nízkej hladiny cukru v krvi. Zdravý jedinec sa hypoglykémii hravo vyhne konzumáciou pestrej stravy bohatej na polysacharidy – celozrnné obilninové potraviny, strukoviny a zelenina. Polysacharidy sa štiepia postupne a zabezpečujú postupné uvoľňovanie glukózy do krvného obehu.
5. Mentálne hmly a energetická stabilita
Mentálna hmla je stav, ktorý v medicíne popisuje kognitívne disfunkcie ako poruchy pamäte, neschopnosť jasne myslieť, nízka koncentrovanosť a problémy so sústredením sa. Príčiny mentálnej hmly sú: zdravotný stav (cukrovka, hypotyreóza, Alzheimerova choroba ai.) stres, nedostatok spánku, hormonálne zmeny, lieky, nedostatok vitamínu B12, alergie na glutamát sodný, aspartam, mliečne bielkoviny alebo arašidy (2).
U diabetikov, ktorí majú poškodenú reguláciu glykémie je jedným z faktorov mentálnej hmly hypoglykémia. A tak Vlado asi usúdil, že hypoglykémia, ktorej prejav je aj únava bude asi tá mentálna hmla. Ak sme zdraví, nemáme cukrovku ani poruchy hormonálnej regulácie, hypoglykémii predídeme rovnako hravo ako pocitom na sladké. Zaspievajme si opäť spoločne jednu pesničku, ktorá sa volá Pestrá a vyvážená strava. Práve vďaka polysacharidom, ktoré sú súčasťou pestrej stravy zdravému človeku glykémia výrazne nekolíše, pretože polysacharidy sú zdrojom postupne sa uvoľňujúcich cukrov, ktoré nám dodávajú energiu.
A čože je to tá energetická stabilita? Na to mi jednoznačne nevedel odpovedať ani vševed Google. Ani ja už nevládzem…
Vyjadrovať sa k takýmto článkom je náročné. Vlado nás presviedča o tom, že ketogénne stravovanie je to správne a že sacharidy nášmu organizmu spôsobujú samé ťažkosti a komplikácie. Vlado pokladá to, čo je fyziologické za nesprávne. Fyziológia je náuka o normálnych životných prejavoch organizmov. Je teda úplne v poriadku, že po štyroch hodinách vyhladneme. Protiargumentovať a objasňovať jeho výroky je ťažké aj z toho dôvodu, že tok informácií nemá logickú postupnosť, preskakuje z témy na tému. Vyberá si z každého rohu trošku a spojí to do niečoho, čo na prvý pohľad vyzerá odborne, pretože používa odborné termíny. Ani tieto odborné termíny mnohokrát nepoužíva v správnom význame a kontexte. Pri čítaní jeho článkov si ja sama musím často domýšľať, čo tým chcel asi povedať a ako to myslel. Ako tomu potom máte porozumieť Vy? Znie to odborne, asi má pravdu? Vladove články sú zavádzajúce (mentálne hmly), neodborné (drevo a toaletný papier), tvrdí o sebe, že je expert na optimálnu výživu ale presviedča nás tu o niečom svojou „subjektívnou analýzou.“ Je subjektívna analýza dôveryhodný zdroj informácií?
To čo si bežní ľudia z takýchto článkov vezmú je to, že môžu jesť mäso a tuky vo veľkom. A hurá začnú svoje jedlá zdieľať na facebookových skupinách. Čo tam po tom, že Vlado má na svojom blogu obrázky avokáda? Nasledovné obrázky sú realitou ketogénneho stravovania v populácii. Príde Vám to zdravé?
Poďme si to posledný krát zhrnúť, sľubujem, budem stručná: Práve vďaka polysacharidom zdravému človeku glykémia nekolíše, pretože polysacharidy sú zdrojom postupne sa uvoľňujúcich sacharidov, ktoré nám dodávajú energiu. Vydržíme tak štyri hodiny sýti, bez pocitu na sladké, bez agresie a „hladofóbie“, a hlavne v psychickej pohode, pretože ráno je náš tanier plný čerstvých a farebných vecí zo všetkých kategórií jedál, ktoré môžeme každý deň striedať podľa chuti a nie podľa tabuľky, váhy a kalkulačky.
Zdroje: