Trápi vás trávenie?

od Naty

Vstávate ráno s bolesťou bolesťou brucha? Takýto štart do dňa veru nie je príjemný. Pálenie, pocit plnosti a nevoľnosti po najedení komplikujú každodenné činnosti. Čím to je? Môže sa jednať o poruchu trávenie – dyspepsiu. Výskyt tejto choroby sa každoročne zvyšuje. Prejavuje sa častým pocitom plnosti, grganím, nadúvaním,  bolesťami a pálením v  bruchu, črevnými problémami.

Čo je to porucha trávenia?

Funkčná porucha trávenia znamená, že „niečo nefunguje tak ako má“ aj keď vyšetrenie neodhalí žiadnu telesnú príčinu. Choroba postihuje 25 % populácie a jej výskyt stúpa medzi ženami aj mužmi prakticky v každom veku. Prejavy sú rôznorodé a nie sú veľmi príjemným spoločníkom v každodennom živote. Vyskytujú sa dlhodobo so striedaním bezpríznakových období.

Dyspepsiu rozdeľujeme do dvoch kategórií: horná funkčná dyspepsia a dolná funkčná dyspepsia.

Porucha trávenia

Horná funkčná dyspepsia

Nesprávne fungovanie pažeráka a žalúdka.  Prejavuje sa časná sýtosť a pocit plnosti po najedení, grganie, nevoľnosť, nadúvanie, bolesť a pálenie v bruchu, žalúdočné kŕče.

Dolná funkčná dyspepsia

Keď nefunkčne pracujú črevá hovoríme o dolnej poruche trávenia, ktoré je sprevádzané bolesťou v celej oblasti brucha.

Dve najčastejšie sa vyskytujúce príznaky sú postprandiálny distress sydróm – nevoľnosť a pocit plnosti po najedení (PDS) a syndróm epigastrickej bolesti  – bolesť lokalizovaná pod rebrami (EPS).  Na liečbu liekmi sa používajú prokinetiká, lieky urýchľujúce vyprázdňovanie žalúdka (PDS) a inhibítory protónovej pumpy, lieky, ktoré zmierňujú kyslosť žalúdočnej tráviacej šťavy (EPS).

Nutričná terapia

Dyspepsia síce nie je ochorenie, ktoré ohrozuje na živote, ale žiť s ňou je veľká nepríjemnosť. Pretože ovplyvňuje situácie v každodennom živote, môžete mať problém vykonávať bežné pracovné činnosti alebo tráviť svoj voľný čas v psychickej a fyzickej pohode.

Lieky, ktoré sa pri dyspepsii predpisujú nemajú dlhodobý efekt a preto prichádza na rad terapia jedlom. Správnou voľbou potravín si svoj stav môžete výrazne zlepšiť. Ako na to?

Čo by ste mali:

Čo by ste nemali:

  • Aspoň 1 varené jedlo denne
  • Variť, dusiť, piecť v pare
  • Jesť chudé mäso (netučné)
  • Jesť čerstvé ovocie
  • Mať dostatok tekutín
  • Mať dostatok pohybu
  • Znižovať mieru stresu
  • Vyprážať, opekať na tuku
  • Jesť hrach, fazuľu, cibuľu
  • Jesť ovocie so zrniečkami (maliny, jahody)
  • Piť alkoholické a sýtené nápoje
  • Veľmi horúce či studené nápoje a potraviny
  • Korenené, pikantné a mastné jedlá
  • Fajčiť

Okrem zoznamu zakázaných a povolených potravín je dôležitá aj skladba jedálnička a nutrične vyvážené pokrmy. S týmto problémom Vám veľmi rada pomôžem na súkromných konzultáciách, kedy Vám nastavím jedálniček presne na mieru.

Záverom o trávenie

Často krát sú príznaky vyvolané alebo zhoršené pri celkovom strese alebo zažití negatívnej životnej udalosti či pri stareckej depresii a pocite osamelosti. Môžu byť fyzickým prejavom stresu a psychickej záťaže.  Stáva sa, že si pacienti túto psychickú záťaž somatizujú – transformujú ju do fyzickej bolesti.  Okrem liečby liekmi a nastavením správneho jedálnička je tiež podstatné dbať na psychiku. 


Odporúčaná je preto nie len zmena jedálnička a životného štýlu ale aj naladenie sa do väčšej pohody, viac príjemne strávených chvíľ a menej stresujúcich situácií.


Trápi Vás stres a jeho zajedanie? Prečítajte si o tom, čo zjesť aby sa vám skutočne uľavilo a bez výčitiek. Viac v novom článku: Stres: proč a čím ho (ne)zajídat?

Máte záujem o konzultácie a chceli by ste sa o nich dozvedieť viac? Neváhajte mi nezáväzne mi napísať alebo zavolať. Viac sa tiež môžete dočítať v sekcii Nutričná terapia.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Najnovšie Články