Vlado okrem toho že zavádza, tak sa považuje za šíriteľa pozitívneho myslenia, ktorý prinavráti rovnováhu nášho tela. Počiatok ketodiéty so sebou nesie „keto-flu“ syndrómy, teda syndrómy podobné chrípke, ktoré sa prejavujú pri prechode organizmu na keto-metabolizmus,“ ďalej hnačku, nevoľnosť (pocit na zvracanie), závrate, únavu a zlú náladu. Hm, to je ale výborná a pozitívna diéta.
Citované z Vladovho blogu: „Málo presvedčivá úvaha? Tak potom vás určite neprekvapí, že priemerný človek už dnes vôbec nie je zdravý. Aj táto 10 ročná štúdia https://ajph.aphapublications.org/doi/10.2105/AJPH.2015.302773 upriami vašu pozornosť na závažnosť problému ktorému čelíme. Jej čísla hovoria že:
- z 210 mužov s nadváhou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 124 žien s nadváhou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 1290 mužov s obezitou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 677 žien s obezitou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
Ak raz sa stanete tučný alebo obézny, je len malá šanca že niekedy v živote budete opäť zdravý a s normálnou hmotnosťou. Kto pred týmito ľuďmi ukryl tajomstvo zdravého života, keď žijeme v informačnej dobe, kde na každom rohu sa skrývajú zaručené rady?“
Ďakujeme ti Vlado za pozitivizmus, zase sme sa niečomu priučili. A teraz sa poďme pozrieť na tvoje dezinformácie. Ako samozvaný expert si totiž opäť pletieš základné pojmy. To čo ty ľudom popisuješ slovom nadváha je v originálnom článku obezita a to čo ty nazývaš obezitou je v článku morbídna obezita. V praxi: pri svojich 172 cm by som musela mať 120 kg aby som bola na spodnej hranici morbídnej obezity. Vlado zase si si to pomýlil. Štúdia hovorí, že keby som bola Američanka s morbídnou obezitou (120 kg a viac), naozaj je pomerne nízka šanca, že zhodím 60 kg naspäť na optimálnu hmotnosť. Keď zhodím „len“ 40 kg síce sa nedostanem na optimálnu váhu ale kvalita môjho života sa výrazne zlepší. O tom už štúdia nepojednáva.
Takže Vlado Vám najprv vytiahne takúto „pozitívnu“ štúdiu, ktorú nevie ani správne interpretovať a povie Vám, že ak ste tuční, tak sa môžete rozlúčiť s dobou postavou a zdravím. Potom povie, že dnes už na každom rohu nájdeme užitočné rady o chudnutí a práve z takého rohu sám vytiahne svoju zaručenú radu. Samozrejme Vám v jeho online obchode rovno ponúkne všetky úžasné prášky, olejčeky a vodičky. A keď diétu psychicky nevydržíte, zosypete sa a vrátite sa k pôvodnému stravovaniu s prekopaným metabolizmom, potom Vám alibisticky odpovie, že chyba je vo vašej mysli, že ste tomu dostatočne neverili.
Ketodiéty nie sú z dlhodobého hľadiska bezpečné a pojednáva o tom mnoho štúdií. Viac v článku, ktorý bude pojednávať o ketodiétach – prečo vznikli, prečo sa stali také populárne, aké je ich uplatnenie a pre koho sú vhodné.
Propagátori keto majú na svojich stránkach krásne a lákavé fotky avokáda ako zdroj zdravého tuku. Ľudia si však vezmú to, čo im vyhovuje. Všetky tri obrázky, ktoré sú súčasťu tohto článku sú z FB stránky o nízkosacharidovom stravovaní. Obyčajní ľudia tu zdieľajú svoje „recepty.“ Názor si urobte sami.